Euro v České republice?

Bude se platit eurem místo české koruny? Tato otázka se honí hlavou mnoho z nás. Česká republika vstoupila do evropské unie v roce 2004 po splnění maastrichtských kritérií. A právě od té doby probíhají diskuze, kdy bude v česku zavedena také její měna. Aby mohlo být u nás zavedeno euro, je nutné splnění dalších kritérií. V roce 2004, kdy se Česká republika stala členských státem, nesplňovala tyto kritéria. Konkrétně se jednalo o podmínku cenové stability a deficitu veřejných financí. Kdežto další dvě podmínky byly splněny a plní je dodnes. Jedná se o kritéria úrokové sazby a veřejného dluhu. V roce 2018 se Česká republiky dostala do fáze, kdy byly splněny všechny čtyři podmínky. Dle statistik je připravenost na přijetí eura mnohem lepší, než v minulých letech, i když nedostatky jsou stále. Mezi největší problém je považována slabá blízkost České republiky k celkové úrovni evropské unie.
 evropská unie

Jak to vidí firmy a široká veřejnost?

·         Upřednostňují jej spíše firmy, které se orientují na export, tedy vývoz
·         Naopak občané si v současné době nepřejí, aby se platilo u nás eurem. Jejich názor se před hospodářskou krizí lišil. Byli spíše nakloněni k jeho přijetí. Avšak následná krize v roce 2008, kdy mnoho zemí s eurem se potýkala s problémy, se jejich názor změnil.
 eurové bankovky

Výhody a nevýhody přijetí eura

Díky zavedení nové měny by se ostatním českým firmám snížily náklady. Mezi ně řadíme zjednodušené účtování. Nyní musí firmy účtovat se dvěma měnami, v koruně a euru současně. Mezi další výhody řadíme i zjednodušení cestování do ostatních zemí evropské unie. Lidé by nemuseli pokaždé měnit peníze, když chtějí vycestovat. Na druhou stranu by se Česká republika potýkala se ztrátou své měnové politiky, která je pod záštitou České národní banky.
 
Kromě široké veřejnosti a firem, jsou i některé politické strany nakloněny k jeho přijetí. Například KDU-ČSL, TOP09, STAN,