I topení také potřebuje občas vyčistit


Máte doma ještě staré dobré litinové radiátory? Anebo jste již přešli na plechovou klasiku? Jestliže se domníváte, že máte po výměně radiátorů vystaráno na spoustu let, pak se můžete mýlit. Ve hře je totiž čas, všudypřítomné bakterie a působení vodního živlu spolu s oxidativními procesy zvanými koroze. Jestliže si rozebereme jednotlivé segmenty tohoto problému, pak pochopíte, proč je vhodné alespoň občas provést čištění topení.

kočka na radiátoru

Čas – časový http://www.fsv.cvut.cz/hlavni/akrok.php faktor mívá v hmotném prostředí destruktivní vliv, stačí se podívat kolem sebe, co dokáže eroze větru, vodních srážek a tekoucí vody v řekách. Po určité době vám voda vymele v obřích balvanech velké hrnce, což můžete spatřit například na Mumlavských vodopádech v Harrachově. K podobnému procesu dochází i ve vašem topení, kde také cirkuluje voda, navíc zahřátá na velmi vysokou teplotu, což erozi ještě urychluje.

radiátor ústředního topení

Bakterie – uvnitř topení se vyskytují bakterie, tomu nelze zabránit a není to ani nutné, ovšem po určité době se tu mohou množit a odumírat a vytvářet v topné soustavě kal. Ten se pak usazuje ve spodní straně potrubí a radiátorů a snižuje výkon topné soustavy. Je to podobné, jako když se v lidských cévách usazuje vápník, pokud nedodáváte do organismu dostatek hořčíku, vitamínu D a vitamín K2, což pak ve finále způsobí zanesení cév a nakonec třeba i infarkt a mozkovou mrtvici.

Koroze – spolu s bakteriemi přispívá k rozvoji kalu i koroze. Někdy jsou úsady tak mocné, že vám prakticky znemožní používání topení v běžném režimu, a vy se pak můžete domnívat, že na vině je váš plynový kotel či špatně výhřevné palivo.

Nepodceňujte tedy proces čištění topení a máte-li nějaké podezření, dejte to na vědomí instalatérům, kteří se touto činností zabývají. Mohou vám doporučit i vhodné postupy, jak množství úsad snížit, anebo přejít na jiný způsob vytápění, například na topení podlahové, které je výhodné nikoli kvůli zabránění úsad, ale rovnoměrnému teplu v obytném prostoru.