Koronavirus už v celém světě!

Koronavirus 2019-nCoV je v poslední době jedno z nejdiskutovanějších témat. Nový záhadný virus se poprvé objevil ve městě Wu-Chan v Číně na konci minulého roku, ihned se rozšířil. Podle posledních dat, je nakaženo přes 2000 lidí a dalších 56 už viru podlehli.léky s teploměrem.jpg

Co to vlastně je?

Původně byl známý jen u ptáků a savců, způsoboval virové infekce i u domácích zvířat. V 60. letech 20. století se poprvé virem nakazili lidé. Tento virus spadá do stejného kmenu jako virus, který způsobuje SARS. Zprvu se nemoc podobá chřipce, šíří se vzduchem, jedinec má horečky, kašel, dýchací problémy, u některých pacientů se vyvinul až ve vážný zápal plic, který vyústí až v selhání dýchacího traktu.
Hlavním problémem je, že virus mutuje a přizpůsobuje se hostitelům a vnějšímu prostředí, to brání k nalezení správného léku. Nynější antivirotika moc nezabírají.
 

Francie

První zprávu, která ohlásila rozšíření do Evropy, podala Francie. Jeden nemocný se objevil v Bordeaux a druhý je hospitalizovaný v Paříži. Právě kvůli těmto případům je dost možné, že se v příštích pár dnech objeví další případy nakažení. Francie se snaží udělat vše, co je v jejích silách, aby se virus nerozšiřoval dál.

Rakousko

Ve Vídni skončila v nemocnici čínská letuška, u které propuklo podezření. Leží izolovaná od ostatních pacientů a stále se čeká na výsledky, zda se jedná o nakažení, či nikoliv.

Kanada a USA

V kanadském Torontu se v sobotu dopoledne objevil první pacient s potvrzeným koronavirem. Jde o muže, který 23. ledna přiletěl z Wu-Chanu. Naštěstí v Torontu nebyl moc dlouho a skoro s nikým nepřišel do styku.
V USA se zatím jedná jen o jeden nahlášený případ.nápis nCoV.jpg

Česko

V České republice je znám zatím jeden případ. Jde však jen o podezření a čeká se na výsledky. Leží v nemocnici v Uherském Hradišti. Jeden Čech je v karanténě ve Vietnamu. Byl hospitalizován kvůli podezření, podle nových výsledků se ale nakažení nepotvrdilo a není infikován.
I přes to Česká republika chystá preventivní opatření. Denně na pražské letiště přiletí několik letadel z Číny. Na letišti budou vyvěšeny informace o tomto viru a každý, kdo bude prokazovat jakékoliv symptomy, bude prohledán, případně zavezen do nemocnice. Všichni zaměstnanci byli už proškoleni a jsou připraveni kdykoliv zasáhnout.
 
Další nakažení ohlásila Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Nepál, Malajsie a Thajsko
Podle organizace WHO se zatím nechystá omezit ani cestování ani obchodování, protože úmrtnost na virus je zatím stále nízká.