Nudíte se? Nenakupujte.

V současné době se spousta firem snaží podporovat ekologii. Jdou na to mnoha způsoby. Někdo se snaží snížit například spotřebu vstupních materiálů, někdo se snaží materiály recyklovat, a někdo se snaží dělat osvětu, například v médiích. Mnoho firem se snaží poukazovat veřejně na fakt, že je potřeba přestat plýtvat zdroji. Je jen těžko uvěřitelné, že na výrobu jednoho kusu trička je potřeba až 3000 litrů vody, což je obrovské množství. Teď si spočítejte, kolik kusů oblečení má váš šatník.

oblečení na ramínkách

Vypadat hezky? Ano, ale…
Je asi všem jasné, že je potřeba začít se chovat odpovědně. Jenže kdo to opravdu dělá? Všude vidíme reklamy a různá sdělení o tom, že máme být zodpovědní, ale ty stejné firmy mají reklamy na svoje výrobky. Je zkrátka potřeba nakupovat s rozmyslem. Nemusíme přece chodit nazí, ale není potřeba trávit volný čas nakupováním oblečení, kterého máme doma plné skříně.

Kompromis? Jednoduše.
Pokud se prostě nedokážete vzdát nakupování nového oblečení, pravidelně třiďte svůj šatník. Kousky, které už nenosíte alespoň půl roku, prostě vyřaďte. Buď je darujte kamarádce, na charitu a nebo je jednoduše prodejte. Díky tomu bude vaše staré oblečení stále v oběhu, někdo ho určitě ocení, a tím snížíte spotřebu, i když si koupíte nové věci. Vaše staré poslouží někomu jinému, kdo si už pak nepůjde koupit věc novou. Tedy snad.

oblečení v obchodě

Vždycky se ale zamyslete nad tím, jaké oblečení a odkud jej kupujete. Existují firmy, které vyrábí ekologické oděvy, ale tady si zase připlatíte. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli opravdu potřebujete lodičky v každé barvě, jestli vám nestačí tři zimní kabáty, a jestli musíte mít 10 svetrů. Většinou nakupujeme jen proto, že můžeme, a že se nám věci líbí. To ale neznamená, že hned musí skončit u nás doma. Zkuste místo toho neutracené peníze dát bokem, a možná budete překvapeni, že si na konci roku budete moct koupit dovolenou, nebo jinou věc, kterou rozhodně využijete.