Problémy se zuby a dásněmi

Problémy se zuby a dásněmi

Každý z nás se s většími či menšími problémy musí vyrovnávat s pravidelnou návštěvou zubního lékaře. Někdo má to štěstí, že jeho zuby jsou relativně odolně, rovné a bez kazů. Je to dáno nejenom pravidelnou péčí o ně, ale také zde má velký vliv genetika. Někdo by si mohl zuby čistit pětkrát denně, a stejně se kazům nevyhne. Může mít totiž přirozeně drsnou sklovinu s různými nerovnostmi. Zde se pak zbytky jídel a zubní kámen snadno zachytí a jen těžko se dá odstranit. Pokud už jsou problémy s ústní dutinou větší, pak nás pravděpodobně bude čekat návštěva endodoncie Praha.

zuby

Endodoncie

Že tento pojem neznáte? Jedná se v podstatě o široký okruh péče o zuby a dutinu ústní, je to jedna ze specializací zubního lékařství. Může se jednat například o ošetřování zubních kanálků, čemuž se lidově říká čištění kanálků. Dřeňová dutina a kořenové kanálky se vyčistí od všeho obsahu, vydesinfikují a natěsno vyplní. Děje se tak často například z důvodu zánětu zubní dřeně, v případě infekce kanálků nebo po úrazech. Dalším úkonem může být zubní chirurgie. Jak už z názvu vyplívá, jedná se o chirurgickou terapii úst a zubů. Nejčastěji se jedná o extrakci zubu (jeho vytržení) nebo o složitější chirurgické vytažení zubu.

zubar

Ač to možná zní poněkud strašidelně, tak věřte, že se není čeho obávat. Dnešní zubní lékařství je velice moderní a téměř bezbolestná záležitost. Stomatologové mají k dispozici velkou řadu přístrojů, které jim umožní odvádět kvalitní práci a zároveň minimálně zatěžovat pacienta. Nutno ovšem zmínit, že endodontické vyšetření si často žádá velmi kvalitní přístroje a je třeba také počítat s délkou zákroku třeba i v trvání tří hodin (pokud se například jedná o ošetření zubů vícekořenových). Návštěva zubního lékaře asi těší jen málokoho, avšak pravidelnými prohlídkami si můžeme ušetřit mnohé starosti.