Správný materiál kuchyňské desky vám ušetří hodně námahy

První věcí, které si všimnete po vstupu do kuchyně, je rozhodně pracovní deska. Z celého srdce vašeho domova ji také používáte nejvíce, a proto byste si měli dobře rozmyslet, z jakého materiálu si ji pořídíte. Půjde o klíčové rozhodnutí, které vám může ušetřit hodně času a úsilí, ale také peněz, protože některé jsou více odolné než jiné. Podívejme se, z čeho můžete vybírat:

  • mramor (žula),

  • dřevo,

  • laminát,

  • kompozit,

  • beton,

  • keramika,

  • nerez,

  • sklo.

Kuchyň mramor dřevo

Možnosti, které vás napadnou jako první

Žula i mramor jsou známé jsou odolností, na údržbu postačí jen trošku vody, mýdla a měkký hadřík. Čistit je nesmíte citronem a octem, protože jde o porézní povrch. Instalace také není jednoduchá a cena vysoká. Dřevo je přírodní, nádherné a odolá i vyšším teplotám. Když o něj budete pečovat, vydrží po mnoho let, ale musíte ho pravidelně ošetřovat olejem nebo voskem.

Laminát je klasickou volbou, protože máte na výběr mnoho dekorů, je levný a snadno se udržuje v čistotě. Bohužel jsou na něm jasně viditelné spoje a můžete ho snadno poškodit nožem nebo horkým nádobím. Navíc nelze opravit. Kompozit je sice hygienický, snadný na úklid a odolný vůči škrábancům (technický kámen), ale také velmi drahý. Umělý kámen se navíc snadno poškrábe.

Kuchyňská deska bar

Netradiční, ale krásné varianty

V posledních letech je velmi populární beton, který je jedinečný, pevný, docela levný a dobře opravitelný. Nevýhodou je vysoká hmotnost, náročná instalace a nutnost pravidelné impregnace. Keramika je nádherná, odolná vůči vysokým teplotám, škrábancům i chemikáliím. Vyžaduje minimální údržbu a je zcela přírodní. Na druhou stranu ji můžete snadno rozbít silnějším nárazem a pořizovací cena je vysoká.

Nerezová ocel je v kuchyních populární, protože je hygienická, jednoduchá na úklid a přinese do interiéru velmi industriální vzhled. Bohužel ji můžete snadno poškrábat a kapky vody, otisky prstů i jiné nečistoty budou hodně viditelné na vysokém lesku. Sklo je luxusní variantou pro desku a výhody jsou jasné, ale musíte počítat s vysokou cenou a možností prasklin, které nelze opravit.

Posted in Byt