Ušetřete na pohonných hmotách

Asi není nikdo, kdo by si v posledních týdnech nevšiml, jak se každým dnem mění ceny benzínu a nafty. Pochopitelně spíše směrem nahoru. Mnoho lidí už nemá v rozpočtu dostatek peněz, které by mohli věnovat na pohonné hmoty. Tito lidé se tak znovu vrátili do hromadné dopravy, pokud je to možné. Ti co ale takovou možnost nemají, musí tankovat stále dražší a dražší pohonné hmoty.

čerpací stanice

Tankujte za hranicemi

Kdo má možnost, protože bydlí u hranic, a má to kousek na nějakou levnější čerpací stanici, zpravidla této možnosti využívá nejspíše celé roky. Pokud jste dosud zvládali tankovat v ČR, vypravte se i vy pro pohonné hmoty do zahraničí. Většinou se vám to opravdu vyplatí. U nás zaplatíte za 30 litrů benzínu bezmála 1500 Kč, v některých městech v Polsku či Maďarsku je to mnohem méně. Pokud jezdíte občas na nákupy nebo pracovní cesty či výlety za hranice, určitě si natankujte.

benzinová pumpa

Snižte spotřebu

Základem je mít auto, které “nežere” 10 a víc litrů. Pokud jste jeho majitelem, buď se ho zbavte prodejem, pronájmem či ho dejte na čas do depozitu. Nebudete muset platit ani další náklady na provoz, jako je povinné ručení či dálniční známka. Sežeňte si na čas starší auto, můžete si ho někde půjčit, které nebude mít tak vysokou spotřebu. Pokud tato možnost nepřichází v úvahu, sundejte nohu z plynu. Lidé si to většinou neuvědomují, ale rychlá jízda = víc plynu = víc benzínu. Nemusíte závodit, do cíle dojedete i později.

Jezděte méně

Jistě, člověk si zvykne na komfort snáze než na diskomfort. Prostě jsme si zvykli, že se kdykoliv kamkoliv dostavíme autem, a nemusíme čekat na zastávce. Zvykli jsme si, že můžeme jezdit kdykoliv se nám zachce, můžeme jet na výlet, pohodlně do práce, do školy… Asi se budeme muset tohoto komfortu na čas vzdát, a jízdy omezit. Plánujte je tak, abyste po jedné trase stihli vyřídit co nejvíc věcí. Třeba bude situace zase o něco lepší během pár měsíců.