Ženšen pětiliistý

Znáte ženšen pětilistý? Pokud ano, patříte mezi ty šťastně vyvolené. Pokud ne, nezoufejte. Je na čase se s ženšenem blíže seznámit, už jen proto, že má blahodárné účinky na naše zdraví. Proč myslíte, že jsem na začátku psala, že pokud ženšen již znáte, patříte k těm šťastně vyvoleným?

Nebudu vás dlouho napínat. V Číně totiž přišli na to, že ti co užívali tuto méně známou bylinku pravidelně, se dožili vysokého věku – více než 100 let. Dokážete si představit, že byste pravidelně pili ženšenový čaj (lze na něj použít sušené i čersvé lístky) a dožili se tak vysokého věku? To je také důvod, proč se ženšenu pětilistému (latinsky Gynostemma pentaphyllum) , říká lidově „bylinka nesmrtelnosti“.

lahodnyzensenovycaj

Možná proto tento druh není tolik známý jako třeba ženšen pravý, chtěli nám účinek dlouhověkosti zatajit.

Kromě označení „bylinka nesmrtelnosti“ získala ještě jeden lidový název „zázračná bylinka“, což si myslím, že je výstižnější pojmenování. Možná mi dáte za pravdu. Působí totiž na krevní tlak a to podle toho, jak zrovna potřebujeme. Když je náš tlak vysoký, s pomocí této bylinky se sníží a naopak, takže si myslím, že ten, kdo má tlak jako na houpačce, je to úplně ideální. Dále se používá proti žloutence, rakovině, mrtvici, infarktu. Snižuje krevní cukr, takže je vhodný i pro diabetiky. Posiluje imunitní systém. Působí blahodárně na ledviny a játra.

Pozor! U této bylinky nebyly prokázány žádné vedlejší účinky, ale s některými bylinkami se nesmí kombinovat a pro děti je nevhodná!

Říká se, že bylinkaření je spíše záležitost pro ženy. Tato bylinka by mohla být zajímavá i pro muže, protože ovlivňuje sexuální výkonost, blahodárně působí na prostatu a erekci. Zkrátka bylinka skoro na všechno.

korenzensenupodporujeimunitu

Sice nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, ale dříve než začnete ženšen užívat, poraďte se svým lékařem, jestli je to opravdu pro vás vhodné a hlavně také jaké množství – zejména pokud se s něčím léčíte. Každé tělo je jiné a jinak reaguje. Váš zdravotní stav zná jen lékař, ne internet.

Rozhodně vás nechci strašit, ale i vy sami budete určitě klidnější. Pokud Vás ženšen zaujal, můžete se podívat na video, kde je názorně ukázáno, jak udělat ženšenový čaj. Popisek je v angličtině, ale myslím, že podle obrázků se to dá pochopit, i když anglicky nerozumíte.)